Loading...

رفع خطا عدم اتصال به دیتابیس در وردپرس

ابوالفضل حبیبی 1 سال پیش بدون نظر 1082 بازدید
Loading...
از 1 رأی

وردپرس می تواند مشکلات مختلفی را برای کاربران به صورت ناخواسته ایجاد کند. اگر شما اهل گردش در اینترنت باشید،مطمئنا تا به حال برای سایت های وردپرس چندین بار خطای مشکل اتصال دیتابیس را مشاهده کرده اید. خطای مشکل اتصال دیتابیس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد،کسی که تازه وارد دنیای وردپرس شده است و اگر با چنین خطایی مواجه شد،مطمئنا خواهد ترسید که چرا چنین شده است با اینکه هیچگونه در سایت تغییری ایجاد نکرده است.

در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه مشکل اتصال دیتابیس در وردپرس را برطرف کنید.

در این مقاله میخوانید :

توجه کنید،قبل از اینکه بخواهید تغییراتی را در دیتابیس سایت ایجاد کنید،حتما از کل سایت یک Backup تهیه کنید تا در صورت به وجود آمدن مشکلی به سرعت آن را رفع کنید.

 

مشکل عدم اتصال دیتابیس و وردپرس

 

چرا چنین خطایی را در وردپرس مشاهده می کنم؟

خب اگر بخواهیم خیلی کوتاه به این سوال پاسخ دهیم به این گونه خواهد بود که وردپرس نمی تواند با پایگاه داده و یا همان دیتابیس ارتباط برقرار کند و داده های سایت را دریافت کند تا اطلاعات را به بازدیدکنندگان نمایش دهد.

حال دلایل عدم اتصال وردپرس به دیتابیس می تواند بسیار متفاوت و زیاد باشد.

ممکن است اطلاعات ورودی (Login) دیتابیس به اشتباه وارد شده باشد و یا کسی آن را تغییر داده باشد!.

ممکن است سرور دیتابیس توانایی پاسخگویی نداشته باشد و این کار باعث می شود تا وقفه ای در دیتابیس ایجاد شود.

در ادامه به رفع مشکل عدم اتصال دیتابیس در وردپرس خواهیم پرداخت.

 

مشکل عدم اتصال دیتابیس و وردپرس

 

آیا این مشکل می تواند برای قسمت فایل های ادمین/مدیریت سایت رخ دهد؟

در ابتدا قبل از انجام دادن کاری مطمئن شوید که یک خطای یکسان در قسمت سمت مدیریت (ادمین) و سمت کاربر مشاهده می کنید.

اگر در دو قسمت شما خطای Error establishing a database connection را مشاهده کردید حال می توانید به گام بعدی برای رفع مشکل عدم اتصال وردپرس و دیتابیس بروید. اگر شما در سمت مدیریت یک خطای متفاوتی مشاهده کردید و نوشته شده باشد One or more database tables are unavailable،به این معنی است که شما باید دیتابیس را تعمیر و در آن تغییراتی را ایجاد کنید. شما برای انجام تعمیرات دیتابیس باید کد زیر را در یک خط یکی مانده به آخر فایل wp-config.php اضافه کنید.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true); //repair

پس از اضافه کردن تکه کد ذکر شده،فایل wp-config را ذخیره کنید و سایت خود را جایگزین آدرس زیر کنید تا بتوانید عملیات تعمیرات دیتابیس را آغاز کنید.

http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

تعمیر دیتابیس وردپرس

 

دقت کنید: برای تعمیرات دیتابیس نیازی نیست که حتما شما به پنل مدیریت وردپرس وارد شوید، زیرا تکه کد اضافی شده تابعی را قرار داده است تا شما بتوانید بدون نیاز به وارد شدن به پنل مدیریت دیتابیس را تعمیر کنید.

 

ممکن است برخی اوقات به گونه ای باشد که شما نتوانید حتی وارد پنل مدیریت سایت شوید و از این جهت به گونه ای طراحی شده است که شما بتوانید بدون نیاز به وارد شدن به پنل مدیریت وردپرس،دیتابیس را تعمیر کنید.

پس دقت کنید: هر کس از این موضوع اطلاع داشته باشد می تواند وارد لینک مربوطه شود و دیتابیس شما را مورد هدف قرار دهد،از این جهت حتما پس از اینکه دیتابیس را تعمیر کردید تکه کد آخر wp-config را که اضافه کرده اید حذف کنید!.

اگر باز مشکل شما با این کار رفع نشد،به شما پیشنهاد می دهیم تا ادامه مطلب را بخوانید.

 

بررسی فایل WP-Config

یکی از مهم ترین فایل ها به هنگام نصب وردپرس،فایل WP-Config.php است. شما در این فایل مهم ترین اطلاعات وردپرس را وارد می کنید و این فایل باعث می شود تا وردپرس بتواند با دیتابیس ارتباط برقرار کند.اگر شما بخواهید رمز عبور root و یا رمز عبور کاربری دیتابیس را تغییر دهید باید در این فایل نیز تغییراتی را انجام دهید.

define('DB_NAME', 'database-name');//db name
define('DB_USER', 'database-username');//db username
define('DB_PASSWORD', 'database-password');//db password
define('DB_HOST', 'localhost');//local host

باید ببینید که اطلاعات دیتابیس را به درستی وارد کرده باشید. ممکن است DB_HOST همیشه مقدار localhost را به خود نگیرد. اما بسیاری از هاست های محبوب و حرفه ای از مقدار localhost استفاده می کنند. برخی اوقات مشکلات عدم اتصال دیتابیس و وردپرس با جایگزینی آی پی به جای localhost برطرف می شود.

برای مثال به این صورت خواهد بود:

define('DB_HOST', '127.0.0.1:8889');//local host

آی پی ها می تواند بر اساس هاستینگی که از آن سرویس دریافت می کنید متفاوت باشد.

 

اضافه کردن آی پی به فایل wp-config.php

 

اگر تمام این کارها را انجام دادید و باز به مشکل برخوردید،ممکن است از سمت سرور هاستینگ خطاهایی وجود داشته باشد و در این صورت بهتر است از هاستینگ بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کند و یا log سرور را بررسی کند تا ببیند مشکل از کجاست!.

 

مشکل عدم اتصال دیتابیس

 

مشکل عدم اتصال دیتابیس و وردپرس واقعا یک معظل بسیار بدی برای وب مستران است.

اگر شما تا به حال توانسته اید این مشکل را با روش های دیگری حل کنید،خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید تا به مطلب اضافه کنیم و دیگران اتلاف وقت در این زمینه نداشته باشند.

ابوالفضل حبیبی

به نام خدا ابوالفضل حبیبی هستم، عضوی از خانواده فِنیکس همیار شما در مجموعه مقالات فِنیکس، برای کمک و افزایش مهارت های شما فعالیت می کنم.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شود. ( ورود - عضویت )
Loading...

نظرات (0)

عضویت در کانال تلگرام فنیکس