Loading...

13 نکته حیاتی برای بهتر کار کردن و بهینه سازی وردپرس

مدیر سایت 1 سال پیش بدون نظر 508 بازدید
Loading...
از 3 رأی

بهتر کار کردن وردپرس با بهینه سازی وردپرس

آیا تا بحال به این موضوع توجه کرده اید که باید بر روی وردپرس خود تعمیرات انجام دهید؟! 

بسیاری از بلاگر ها از زمانی که بلاگ خود را نصب کرده و شروع به استفاده از آن می نمایند، تاوقتی که خراب نشود تغییراتی روی آن انجام نداده و حتی موارد مربوط به وردپرس را حتی چک نمی کنند. این درحالی است که با چک کردن و کنترل های دوره ای با برنامه شما می توانید مطمئن باشید که وبسایت شما به خوبی هرچه تمام تر می تواند کار کند. در این مقاله قصد داریم 13 راهکار برای تعمیرات دوره ای را برای شما نامبرده و چگونگی انجام هرکدام را برایتان توضیح دهیم.

اصلا به چه دلیل تعمیرات دوره ای باید بر روی وردپرس انجام شود؟

خوب است بدانید سایت وردپرس شما، یک ابزار قدرتمند برای مدیریت سایت شماست. این ابزار قدرتمند از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. بخشی از این ابزار ها عبارتند از: نرم افزار وردپرس ، پلاگین ها یا همان افزونه ها و تم ها. بالاتر از همه این ها محتوای شماست که از متن و عکس و... تشکیل شده است. مجموع اینها وبسایت شما را تشکیل می دهد که می تواند مورد توجه بازدیدکنندگان و مشتریان شما قرار بگیرد. اما این سامانه نیاز به مراقبت دارد تا بتوانید از عملکرد مطلوب آن اطمینان حاصل کنید. در اینجا و برای پاسخ به این سوال باید گفت که برخی از امور ساده وجود دارد که می تواند به شما این اطمینان را بدهد که عملکرد سامانه شما مطلوب خواهد بود.

هر چند یک وقت باید تعمیرات دوره ای را بر روی سایت وردپرس خود انجام دهید؟

در پاسخ باید گفت که اگر شما یک وبسایت با ترافیک بالا دارید حتما باید این کار را هر سه ماه یکبار انجام دهید. برای وبسایت های کوچک با ترافیک کمتر و مطالب کمتر شما باید هر شش ماه یک بار این کار را انجام دهید.

خوب پس از این توضیحات با هم به نکات ضروری در این مورد و نحوه انجام هرکدام می پردازیم:

 

1 - همه رمز عبورهای خود را دوره ای عوض کنید

پسورد

رمز عبور اولین راه دفاع شما در برابر دسترسی های غیرمجاز به وبسایت شماست. برای همین شما همیشه باید کلمات عبور جدید و قوی برای همه دسترسی های آنلاین خود از جمله وبسایت وردپرس، اف تی پی و دیتابیس خود قرار دهید. باید باور داشته باشید حتی اگر رمز عبور جدید و قوی برای این دسترسی ها انتخاب کردید در معرض خطر هستید، چه برسد به اینکه به این موضوع دقت نکنید. برای همین است که متخصصین و کارشناسان امنیت وردپرس همیشه سفارش می کنند که رمز عبور خود را مرتب عوض کنید. البته این موضوع شامل تعویض رمز عبور محیط ادمین، اف تی پی اکانت اس اس اچ و بیس وردپرسشما نیز می شود.

 

2 - یک نسخه پشتیبان کامل از وبسایت خود تهیه کنید

نسخه پشتیبان کامل از وبسایت

می توان گفت که تهیه نسخه پشتیبان یکی از مهم ترین ابزارهای وردپرس است. برای این کار افزونه های زیادی وجود دارد تا به خودکار نمودن تهیه نسخه پشتیبان شما کمک کند. اما در این میان گاهی بدون اینکه متوجه شوید مشکلاتی برای این کار به صورت غیر منتظره پیش می آید. برای همین شما باید تهیه نسخه پشتیبان را به صورت دستی انجام دهید. بعد از تهیه نسخه پشتیبان باید یکبار مطمئن شوید که نسخه پشتیبان شما به درستی ذخیره شده است.

 

3- همه فایل های وردپرس خود را چک و بروز کنید

بروزرسانی وردپرس

وردپرس به خودی خود دارای یک سامانه برای بروز نمودن هسته وردپرس، افزونه ها و تم ها است. شما باید همیشه آخرین نسخه وردپرس را استفاده نمایید و همه افزونه ها و تم های خود را بروز نمایید. اما گاهی اوقات است که به هر علت نسخه وردپرس شما بروزرسانی نشده است. مثلا یک مهلت اعتبار افزونه یا تم پولی به اتمام رسیده است و بروز رسانی با مشکل روبرو شده است. برای این کار باید به قسمت بروز رسانی وردپرس رفته و بصورت دستی از وردپرس را بروز رسانی نمایید. پیشنهاد می شود هر چند وقت یکبار افزونه های بروزرسانی وردپرس خود را چک کرده تا مطمئن شوید این افزونه ها کار خود را به درستی انجام داده و بروز هستند.

 

4- نظرات اسپم را پاک کنید

نظرات اسپم

اگر از افزونه اکسیمت برای مدیریت نظرات اسپم استفاده می کنید، اسپم ها به خودی خود از قسمت نظرات وردپرس شما حذف می شود. اما گاهی به دلایل مختلف اکسیمت کامنت های با ارزش را نیز به قسمت اسپم منتقل می کند. برای جلوگیری از این اشکال می توانید یکبار نگاهی گذرا به قسمت اسپم وردپرس خود داشته باشید. یکبار که این نظرات را کنترل کردید می توانید با خیال راحت اسپم ها را به طور کامل حذف نمایید.

 

5- همه فرم های وردپرس خود را چک کنید

فرم های تماس وردپرس

افزونه WPForms با در اختیار قراردادن ابزارهای مختلف راهکارهای بسیار آسانی برای ایجاد فرم های وبسایت شما فراهم می کند. اما بخاطر برخی از تنظیمات نامناسب بر روی هاست وردپرس یا سامانه ایمیلتان گاهی اوقات ارتباط فرم ها و ایمیل ها قطع می شود. برای همین باید فرم های خود را هرچند وقت یکبار باید چک کنید تا درست کار کنند.

 

6- دیتابیس وردپرس خود را بهینه سازی کنید

بهینه سازی دیتابیس

بیشتر اطلاعات وردپرس شما بر روی دیتابیس وردپرس ذخیره می شود. دیتابیس حاوی محتوا، نظرات، کاربران و تنظیمات هستند. اما گاهی اوقات اطلاعات غیر ضروری زیادی بر روی دیتا بیس شما جمع می شود. این موضوع باعث حجیم تر شدن نسخه پشتیبان وردپرس شما شده و ممکن است بر روی مسائل دیگیری همچون دانلود، آپلود و بازگرداندن نسخه پشتیبان نیز تاثیر خود را بگذارد. بهینه سازی دیتا بیس وردپرس به پاکسازی جداول دیفراگمنت و بهبود عملکرد دیتابیس کمک می کند.

میتوانید برای بهینه سازی دیتابیس خود از افزونه صد درصد فارسی و استاندارد و بومی شده WP Rocket استفاده کنید که به صورت دوره ای میتواند به بهینه سازی دیتابیس شما بپردازد.

 

7- از سامانه خود تست عملکرد بگیرید

بهینه سازی وردپرس

خیلی از کاربران وردپرس در ابتدای کار با این سامانه، عملکرد سامانه را بهینه می نمایند اما با گذشت زمان مساله بهینه سازی را به کلی فراموش می کنند. این در حالی است که دائما به محتوای جدید اضافه می کنند، افزونه های جدید نصب می کنند یا تغیر تم می دهند. همه اینها بر عملکرد سایت وردپرس شما تاثیر می گذارد. یک وبسایت سریع فقط برای حس خوب کاربران نسبت به سرعت آن نیست، بلکه سرعت وبسایت در عملکرد موتورهای جست و جو نیز تاثیر دارد. برای همین است که می گوییم باید هرچند وقت یکبار وبسایت خود را از نظر عملکرد کنترل کنید. نکته قابل توجه این است که وقتی می خواهید از وبسایت خود تست عملکرد بگیرید فقط از صفحه اصلی سایت این تست را نگیرید. بلکه صفحات مهم دیگر و مطالب پربازدید سایت را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

8- جست و جو عیب یابی خطای 404 صفحات

خطای 404
وقتی یک کاربر سایت صفحه ای را فرخوانی می کند که آن صفحه به هر علت وجود ندارد با خطای 404 مواجه می شود. خطای 404 بیشتر به خاطر غلط های تایپی کاربران است و جای نگرانی وجود ندارد اما برخی از صفحات نیز به دلایل مختلف از سایت حذف می شود که این موضوع تجربه ای تلخ را برای کاربر به همراه دارد. برای اینکه این تجربه تلخ بوجود نیاید، سعی کنید این صفحات را پیدا کرده و عیب آن ها را رفع کنید.

در صورت استفاده از افزونه Yoast SEO Premium که در وبسایت فنیکس موجود می باشد شما میتوانید این صفحات را شناسایی کنید و تغییر مسیر دهید حتی

 

9- لینک های خراب را رفع عیب کنید

لینک خراب
با بزرگ و بزرگتر شدن وبسایتتان، کم کم متوجه می شوید که گاهی اوقات مطالبی را که از وبسایت های دیگر در وبسایتتان لینک کرده اید دیگر وجود ندارند. گاهی اوقات این مطالب به مکان دیگری منتقل شده و گاهی نیز ناپدید شده اند! نکته حائز اهمیت این است که لینک های خراب فقط محدود به دیگر وبسایت ها نیست. مثلا گاهی تصویری خراب یا لینکی با فرمت اشتباه داشته باشید. این موضوع معمولا به خاطر کم تجربگی کاربرها بوده که باعث کم شدن بازدید و افت بازدهی وبسایت می شود. پس از امروز به فکر لینک های خراب باشید!

و باز هم با استفاده از افزونه قدرتمند Yoast SEO Premium میتوانید این مشکلات را به صورت اتوماتیک رفع کنید! یعنی با حذف یک پست به صورت اتوماتیک شناسایی شده و میتوانید لینک جایگزین را اضافه کنید.

 

10- به فکر سئوی محتوای جامع و سئوی وبسایتتان باشید

سئوی محتوا

نکته دیگری که در تعمیرات دوره ای وبسایت خود باید در نظر بگیرید، بررسی دقیق محتوا است. اینجاست که پای کنسول جستوجوی گوگل و گوگل آنالیتیک وسط می آید.

گوگل آنالیتیک به شما نشان می دهد که بازدیدکنندگان از وبسایت شما بیشتر از کجای دنیا هستند و در وبسایت شما چه می کنند. این موضوع می تواند به شما بفهماند که چرا یک کاربر به وبسایت شما آمده است، اما تبدیل به یک مشتری یا دنبال کننده جدی نشده است. کنسول سرچ گوگل نیز با اطلاعاتی که به شما نشان می دهد در یافتن کلمات کلیدی مهم سایتتان به شما کمک می کند.

سئوی محتوا - گوگل سرچ کنسول

این موضوع باعث می شود تا نقاط قوت سایت خود را بشناسید و آن را قوی تر کنید.

Yoast SEO Premium

 

11 - تصاویر را برا روی وبسایت خود بهینه سازی کنید

بهینه سازی تصاویر

عکس ها از جمله چیز هایی هستند که دیر باگذاری می شوند. برای همین سرعت صفحه شما را کم می کنند. بعضی از اشکالات مربوط به تصاویر را با کنترل کردن عملکرد وبسایت خود می توانید متوجه شوید. اما با توجه به اینکه عملکرد همه صفحات را چک نمی کنید، صفحات کم بازدید از این قافله عقب می مانند.  این مورد وقتی مهم تر می شود که شما تعداد کاربران بیشتری در سایت خود داشته باشید و این کاربران مسائل مربوط به سایز تصاویر را رعایت نکنند. اگر در لیست تعمیرات خود چک کردن عکس ها و دیگر محصولات چندرسانه ای را نیز قرار دهید بر این مشکل نیز پیروز خواهید شد.

و در اینجا بنده افزونه Imagify را به شما توصیه میکنم که توست افزونه wp rocket که در فنیکس می باشد توصیه شده است.

 

12- مرور گزارشات امنیت وردپرس

امینیت وردپرس

برخی از کاربران وردپرس نمی دانند که وبسایت آن ها دائما در حال حمله است. این موضوع وقتی برای آن ها مشخص می شود که وبسایت آن ها یا کند شده یا از نظر رتبه جستوجو افت می کند. تاکنون در موارد قبل نکاتی مانند عوض کردن کلمه عبور یا تهیه نسخه پشتیبان به صورت دستی را بررسی کردیم. اما روش دیگر می تواند مرور دسترسی های وبسایت و مرور گزارشات امنیتی یا لاگ های وردپرس باشد. اگر نکته ای مشاهده کردید که برای شما غیر عادی بود آن را بررسی کنید.

همچنین در این مورد می توانیم افزونه All In One WP Security & Firewall را به شما پیشنهاد کنیم که با فایر وال قدرتمند و لاگ های دقیق میتواند به شما خیلی کمک کند.

 

13- عیب یابی تعمیرات وردپرس 

عیب یابی وردپرس

بسیاری از کارهایی که برای تعمیرات وردپرس انجام می دهیم بدون خطر بوده و به عملکرد عمده وبسایت شما تاثیر خاصی نمی گذارد اما برخی از آن ها ممکن است سرعت وبسایت شما را کم کند. مانند افزونه های بهینه سازی تصاویر یا افزونه هایی که برای یافتن لینک های خراب استفاده می شود. برای همین پیشنهاد می کنیم که ابتدا تغییرات وردپرس خود را بر روی ویندوز (لوکال) به صورت تمرینی پیاده کنید و پس از رفع مشکلات احتمالی آن را آنلاین کنید.  اگر این کار را انجام ندهید ممکن است بر اثر اشتباهاتی که انجام می دهید سرعت وبسایت شما کم شده یا خطاهایی را مشاهده نمایید. یکی از راه کارهای دیگر این است که وبسایت خود را به حالت در دست تعمیرات قرار دهید. همچنین در نظر داشته باشید که تعمیرات وبسایت خود را در زمانی انجام دهید که بازدید سایت شما کم است.

با استفاده از پلاگین امنیتی All In One WP Security & Firewall میتوانید حالت در دست تعمیر را ایجاد کنید.

 

آرزو می کنیم که این مقاله توانسته باشد نکات مفیدی را در زمینه تعمیر و نگهداری وبسایت های وردپرس به شما ارائه کرده باشد.

هسته اصلی فنیکس در سال 1390 شکل گرفت. تیم فنیکس پس از سال ها کار در زمینه تولید محصولات در بازارهای جهانی بر آن شد که بستری را برای برنامه نویسان مستعد ایرانی برای ارائه محصولات در بازار ایران و سپس بازار جهانی، مبتنی بر استاندارد های تعریف شده را فراهم سازد. هدف اصلی این کار ایجاد یک بازار برای ارائه خدمات بهتر به خریداران محصولات مرتبط با وردپرس از یک سو، و از سوی دیگر مکانی استاندارد برای برنامه نویسان مستعد ایرانی (نه مترجمان محصولات خارجی) را فراهم آورد.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شود. ( ورود - عضویت )
Loading...

نظرات (0)

عضویت در کانال تلگرام فنیکس